تبلیغات
راه اندیشه - حجاب و حکمتهای آن
تاریخ : چهارشنبه 24 خرداد 1391 | 06:52 ب.ظ | نویسنده : بشیر بهرامی

الحمد لله رب العالمین والصلاة والسلام على نبینا الهادی الأمین وعلى آله وصحبه المیامین وعلى جمیع أمته الصالحین.

سپاس بیکران مخصوص خداوند جهان است، و درود و سلام بر پیامبر ما محمد هادی امین، نشان دهندة راه حق و امینی در تبلیغ پیام قرآن مجید، و بر آل و یاران او باد.

دین اسلام یک دین جامع و کامل است که برای تمام اقشار جامعه و به منظور حفظ حرمت و شخصیت هر انسانی، قوانین و دستورات ویژه ای صادر نموده است که رعایت کردن و عمل به آنها عزت، شرافت و جامعه ای سالم و ایده ال را به دنبال داردیکی از احکام و قوانین وارده در اسلام، "حجاب" است. حکم حجاب اگر چه که مخصوص زنان نبوده و شامل مردان نیز می شود، اما با توجه به فرهنگ جوامع بشری و خلقت فطری زنان، دستور حجاب و رعایت آن، بیشتر متوجه زنان هر جامعه می باشد
رعایت نمودن حجاب در یک جامعه مخصوصا از جانب زنان، برخلاف آنچه اروپائیان و غربزده ها تبلیغات می کنند نه تنها ظلمی در حق زنان نیست بلکه رعایت حجاب بیانگر احترام به شخصیت زن و ارج نهادن به مقام آنان می باشد. آیا پوشیده بودن اندام زن و در ستر و حجاب بودن او نشانه بی احترامی به شخصیت زن محسوب می شود؟! هرگز! بلکه توهین به مقام شامخ رن توسط کسانی انجام می گیرد که از این موجود باشرافت و با حیثیت، برای تبلیغات کالاهای تجاری خود استفاده نموده و تصاویر آنان را بر روی هر شئی جهت جلب مشتری، چاپ و منتشر می کنند. آیا استفاده ابزاری برای منفعت دنیوی و تجاری از زن احترام نهادن به مقام زن و شخصیت قائل بودن به او است؟
خداوند متعال که هیچ کدام از افعالش خالی از حکمت نیست قانون حجاب را برای مردان و زنان امت اسلامی لازم قرار داده است که رعایت و پایبندی بر این حکم باعث اجر و پاداش در نزد خداوند و نیز داشتن جامعه ای سالم و دور از فساد را  به دنبال دارد.
لذا بر عموم مؤمنین بالاخص بر زنان امت اسلامی لازم است که به تمامی دستورات الهی جامه عمل پوشانده و حجاب اسلامی را حفظ نمایند.

آیا استفاده ابزاری برای منفعت دنیوی و تجاری از زن احترام نهادن به مقام زن و شخصیت قائل بودن به او است؟
خداوند متعال که هیچ کدام از افعالش خالی از حکمت نیست قانون حجاب را برای مردان و زنان امت اسلامی لازم قرار داده است که رعایت و پایبندی بر این حکم باعث اجر و پاداش در نزد خداوند و نیز داشتن جامعه ای سالم و دور از فساد را  به دنبال دارد.
لذا بر عموم مؤمنین بالاخص بر زنان امت اسلامی لازم است که به تمامی دستورات الهی جامه عمل پوشانده و حجاب اسلامی را حفظ نمایند. زیرا این هم یکی از دستورات خداوندی است و مومنان بعد از قبول ایمان و رسالت آنحضرت صلی الله علیه وسلم ملزم اند که تمامی دستورات و فرامین الهی را بدون چون و چرا در زندگی فردی و اجتماعی خویش پیاده نمایند. قرآن کریم در سوره احزاب ایه 36 می فرماید:«وَمَا كَانَ لِمُؤْمِنٍ وَلَا مُؤْمِنَةٍ إِذَا قَضَى اللَّهُ وَرَسُولُهُ أَمْرًا أَن یَكُونَ لَهُمُ الْخِیَرَةُ مِنْ أَمْرِهِمْ وَمَن یَعْصِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ ضَلَّ ضَلَالًا مُّبِینًا»؛ (و هیچ مرد و زن مؤمنى را نرسد كه چون خدا و فرستاده‏اش به كارى فرمان دهند براى آنان در كارشان اختیارى باشد و هر كس خدا و فرستاده‏اش را نافرمانى كند قطعا دچار گمراهى آشكارى گردیده است)

اما جدای از اینکه رعایت حجاب اسلامی از دستورات و فرامین الهی است، این حکم نیز همچون دیگر احكام اسلام، سرشار از حکمت و فلسفه است که نتایج بسیار خوب و پیامدهای مثبت و مفیدی در هر کدام از آنها نهفته است. مثلا  دستور به حجاب برای زنان امت اسلام، حکمتها و اسرار بیشماری دارد که برخی از آنها عبارتند از:
1 ـ حفظ آبرو: حجاب بهترین عامل برای حفظ آبرو هر شخص است که جلو بسیاری از فتنه ها و مفاسد را می گیرد.
2 ـ پاکی دل: رعایت حجاب، باعث پاک نگهداشته شدن دلهای مومنین( اعم از مرد و زن) می شود که پاکی دل لازمه تقوا و رعایت سایر دستورات الهی است. قرآن کریم هم در بحث حجاب به همین نکته تصریح کرده و می فرماید: «ذَلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَقُلُوبِهِنَّ»؛ (این براى دلهاى شما و دلهاى آنان پاكیزه‏تر است)
3 ـ مکارم اخلاقی: رعایت حجاب در یک جامعه، بهترین سبب و انگیزه برای ترویج مکارم اخلاقی از قبیل؛ حیا، غیرت، عفت و پاکدامنی و اجتناب از انواع ابتذال و فساد و فحشا در جامعه می باشد.
4 ـ نشانه ای برای زنان پاکدامن: حجاب یکی از علائم زنان پاکدامن و با حیا به شمار  می رود که این علامت آنان را از آزار و اذیت افراد اراذل و اوباش حفاظت می کند. به طوری که قرآن عظیم الشأن هم به این نکته اشاره کرده و می فرماید: «ذَلِكَ أَدْنَى أَن یُعْرَفْنَ فَلَا یُؤْذَیْنَ»؛ (این براى آنكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند [به احتیاط] نزدیكتر است). و نیز اصلاح ظاهر از نشانه های اصلاح باطن است و عفت و پاکدامنی هم به منزله تاجی است برای زن.
5 ـ محافظت در مقابل هوسرانها: حجاب اسلامی، بهترین محافظ در مقابل مفاسد اجتماعی و اغراض شوم   فاسد انسانهای هوسران و مفسد می باشد. رعایت حجاب اسلامی جلوی چشم چرانی انسانهای بدسرشت را می گیرد، باعث حفظ آبروی مرد و زن می شود، و در مجموع یک زن با رعایت حجاب اسلامی قبل از همه اسباب حفاظت و آرامش خود و سپس جامعه را فراهم می آورد.

6- حفظ حیا و پاکدامنی: حیا مأخوذ از"الحیاة" به معنای زندگی است. یعنی بدون داشتن حیا، زندگی هیچ معنایی ندارد. حیا شعبه ای از ایمان است. حیا و پاکدامنی، موهبتی الهی است که خداوند در وجود هر کس که اراده تکریم او را داشته باشد به ودیعت می گذارد که این موهبت الهی، شخص را به سوی فضایل و مکارم اخلاقی سوق داده و از مفاسد و رذائل  اخلاقی باز می دارد و در صورت ارتکاب احتمالی گناه، او را به شدت سرزنش کرده و مورد مؤاخذه قرار می دهد و حجاب بهترین راه برای حفظ حیا است و بی حجابی یعنی دور انداختن حیا و پاکدامنی.
7 ـ داشتن جامعه ای سالم: حجاب مانع ترویج بی حیایی و بی عفتی در جامعه شده، بلکه سلامت جامعه را تضمین می کند.
8 ـ ریشه کن شدن زنا: حجاب اسلامی و رعایت کامل آن توسط افراد جامعه جلوی عمل شنیع و زشتی مانند زنا را می گیرد و به مرور زمان آن را ریشه کن می کند، زیرا زنی که به حجاب اسلامی پایبند بوده و پاکدامنی خود را حفظ کند به هیچ وجه اسباب ارتکاب خود و دیگران را به عمل زشت زنا را فراهم نمی آورد.
9 ـ تقوی و پرهیزگاری: پوشش لباس مناسب برای زنان بیانگر تقوا و پرهیزگاری آنان است. چنان که خداوند متعال به همین نکته اشاره کرده و می فرماید:« یَا بَنِی آدَمَ قَدْ أَنزَلْنَا عَلَیْكُمْ لِبَاسًا یُوَارِی سَوْءَاتِكُمْ وَرِیشًا وَلِبَاسُ التَّقْوَىَ ذَلِكَ خَیْرٌ ذَلِكَ مِنْ آیَاتِ اللّهِ لَعَلَّهُمْ یَذَّكَّرُونَ»؛ (اى فرزندان آدم در حقیقت ما براى شما لباسى فرو فرستادیم كه عورتهاى شما را پوشیده مى‏دارد و [براى شما] زینتى است و بهترین جامه [لباس] تقوا است. این از نشانه‏هاى [قدرت] خداست باشد كه متذكر شوند). عبدالرحمن بن اسلم- رحمه الله- در تفسیر این آیه می فرماید: شخص، از ترس خدا عورت خود را می پوشد ( حجاب را رعایت می کند)، که همین عمل او به منزله پوشیدن لباس تقوا است.
10 ـ حفظ غیرت: حجاب بزرگترین عامل برای تقویت نیروی غیرت نسبت به شخصیت خود و محارم خویش است. کسی که به رعایت حجاب اسلامی اهمیت می دهد، نسبت به حفظ آبرو و حیثیت محارم و خانواده خویش نیز حساس بوده و غیرتی که در نتیجه رعایت حجاب در وجودش ایجاد شده است به او این اجازه را نمی دهد که کوچکترین هتک حرمتی را نه نسبت به خود و اهل و عیال خویش و نه نسبت به ناموس دیگران تحمل نماید.

منبع : وبلاگ نور ایمان
طبقه بندی: بخش مقالات مذهبی،

  • دانلود فیلم