تبلیغات
راه اندیشه - استغفار کن ..!
تاریخ : دوشنبه 4 دی 1391 | 12:01 ق.ظ | نویسنده : بشیر بهرامی
پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) فرموده است: «من با تقواترین و آگاه ترین شما نسبت به خداوند هستم، حال آن که هر شبانه روز بیشتر از هفتاد بار از درگاه خداوند طلب بخشش می کنم.» (ابن ماجه 3816) و در حدیث دیگری آمده است: «... بیشتر از صد بار...» (ابن ماجه 3815). اگر وضعیت پیامبر معصوم و برگزیده ی خداوند چنین است، پس استغفار ما خطاکاران چگونه باید باشد و چند بار در شبانه روز باید از خداوند طلب بخشش کنیم؟

خداوند در کتاب ازلی خود ما را این چنین مورد خطاب قرار می دهد:

(كُنتُمْ خَیْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ) (آل عمران - 110)

«شما بهترین امتی هستید که برای مردمان پدید آمده اند، که به نیکی فرمان می دهید و از ناشایستی باز می دارید.»

ببینید که آیا شما جزو این امت توصیف شده ی قرآنی هستید؟ آیا واقعا خداوند شما را دوست دارد و شایستگی این چنین وصفی را دارید؟ امیدوارم که این گونه باشد، اگر خدای ناخواسته این چنین نیست پس بکوشید که این گونه باشید. ان شاالله.

خوشحالی خداوند به توبه ی بنده اش

آیا می دانید که خوشحالی خداوند از توبه ی بنده اش بیشتر از شادی آن بنده از توبه ی خود است؟ آن چه که خداوند از مومنان خواسته عبادتی قلبی و عملی است، آیا شما توانسته اید که آن دو را با هم جمع کنید؟ سوالات زیادی در خصوص زندگی روزانه ی شما وجود دارد که اگر بخواهید زندگی خود را نظم ببخشید ناگزیر باید به آن ها پاسخ دهید. پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) برای بیان خوشحالی پروردگار به هنگام توبه ی بندگان گناهکار برای ما مثال بسیار زیبایی را بیان فرموده اند: «مردی در صحرا مشغول حرکت بود و حیوانی سواری همراه داشت که آب و غذایش را بر آن قرار داده بود. ناگهان حیوان رم کرده و به سرعت از چشم مرد ناپدید شد. پس از تلاش و جستجوی فراوان مرد مایوس شد و در آن صحرا چاله ای حفر کرد و منتظر مرگ خود شد، چرا که امید خود را کاملا از دست داده بود. در لحظات آخر عمر، ناگهان حیوان حامل آب و غذا بازگشت و بالای سر مرد ایستاد؛ آن مرد با سپاس و شکر قلبی از خداوند به حیوان نگاه کرد و از شدت خوشحالی شکرگزاری اش را این چنین اشتباه بیان کرد: خدایا! تو بنده من هستی و من پروردگار توام». رسول اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) در ادامه فرمود: «فهمیدید؟ خداوند هنگام توبه ی بنده اش از چنان مردی شادمان تر خواهد بود.» (صحیح مسلم 6887)

خداوند، شب و روز توبه و بخشایش خود را بر ما عرضه می دارد، لیکن ما از آن رویگردان هستیم. چرا این سخن رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) را فراموش کرده ایم که می فرماید: «همانا خداوند برای گناهکاران روز، در شب دست های (رحمت و مغفرت) خود را می گسترد و برای گناهکاران شب، در روز دست های (عفو) خود را می گسترد.» (صحیح مسلم 6921) و علی رغم این همه لطف و مغفرت، پروردگار آنان را که از وی رویگردان هستند، یاری می کند.

چرا که خداوند به ما می گوید:شاید شما از آن دسته افرادی باشید که در عرصه ی توبه به ملالت و کسالت می افتند، اما من هرگز از این کار خسته و غمگین نمی شوم. پس توبه از گناهان مهمترین کاریست که ما می توانیم انجام دهیم و خداوند بیش از ما از این توبه خوشحال می شود ولو اینکه از توبه ما بی نیاز ست.

نویسنده: عمرو خالد

ترجمه: محمدعزیز حسامیطبقه بندی: بخش مقالات مذهبی،

  • دانلود فیلم