تبلیغات
راه اندیشه - روش اصولی حفظ قرآن
تاریخ : شنبه 16 دی 1391 | 08:28 ب.ظ | نویسنده : بشیر بهرامی
روش اصولی حفظ قرآن

1- قبل از حفظ هر مقدار از قرآن ، ابتدا باید کامل بر روخوانی آن مقدار مسلط باشید

2- مقداری را که میخواهید حفظ کنید را حدود 11 تا بار روخوانی کنید

3- بعد از روخوانی :

در سوره های کوچک » آیه اول را آنقدر تکرار کنید که کاملا ملکه ذهن شود یعنی بطوری حفظ شده باشد که بتونید قرآن را ببندید و از حفظ بدون هیچ مشکلی بخوانید

در سوره های بزرگ » از ابتدای آیه تا جایی که مثلا علامت " قلی or ج " وجود دارد یا تا جایی که به معنای آیه ضربه ای نرسد را آنقدر بخوانید که ملکه ذهن شود

4- سپس آیه بعد یا ادامه آیه (در سوره های بزرگ) را دقیقا مثل قبل حفظ کنید

5- حالا تا اینجا ، محفوظات خود را 11 بار از حفظ (با بسته بودن قرآن) بخوانید

6- سپس آیه بعد (آیه دوم) را مثل آیه اول حفظ کنید

7- سپس از آیه اول تا جایی که حفظ کرده اید (تا آخر آیه دوم) را 9 بار از حفظی بخوانید ( تعداد تکرار به خودتان بستگی دارد که تا چقدر بر حفظتان مسلط شده اید )

8- بعد ، آیه سوم را به همان روش حفظ آیه اول حفظ کنید سپس از آیه اول تا آیه سوم را از حفظ بخوانید (چندین بار)

9- همین روش را تا آخر مقداری که معین کرده اید ادامه دهید

* در صورت تمام شدن حفظ :

10- مقدار حفظ امروزتان را از حفظ 11 بار یا کمتر بخوانید

نکته :

1- قبل از اینکه روز بعد شروع به حفظ جدید کنید حفظ قبل را چند بار بخوانید سپس حفظ جدید را شروع کنید - حفظ جدید هم عینا مثل حفظ روز قبل باشد .

2- همیشه از یک قرآن استفاده کنید تا به صفحات آن عادت کنید تا یادآوری آیات برایتان راحت گردد .

مراحل بعد از حفظ :
...
1- سبق 2- دور

1- سبق :

از آنجایی که از معنای خود کلمه بر می آید ("سبق = گذشته") ، شما باید قبل از هر حفظ جدید ، حفظ روز قبل یا حفظ سه روز قبل خود را از حفظ بخوانید .


2- دور :

دور در واقع همان دور کل محفوظات است و نیازی به تعیین صفحه نیست ؛ شما باید توجه داشته باشید دور از خود حفظ هم مهم تر است چراکه اگه دور صورت نگیرد حفظ دیگر بی معنا خواهد بود .

طریقه دور » بعد از حفظ و سبق شما باید وقتی را در طول روز برای دور کل محفوظات یا قسمتی از آن بگذارید که اگر به روش فوق برای حفظ عمل کرده باشید روزی 45 دقیقه دور کافی است .


و اما یه پیشنهاد که به شخصه خیلی آن را در حفظ موثر می بینم ، در واقع فهم معنای آیات است .

قبل از هر حفظ معنا و ترجمه ساده ی مقداری را که می خواهید حفظ کنید در ذهنتان بسپارید با این کار شما میتوانید قبل از خواندن هر آیه آن آیه را با توجه به معناش حدس بزنید .

نکته خیلی مهم : در حفظ قرآن اصلا عجله نکنید ؛ اگر تمام قرآن را حفظ کنید ولی به یک آیه از آن عمل نکنید آن حفظ به درد شما نخواهد خورد .

رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و سلم می فرمایند : جز به دو کس رشک برده نمی شود، یکی، فردی که خداوند متعال به او توفیق حفظ و همراهی با قرآن داده است و او شبانه روز به تلاوت و قرائت آن مشغول است، بنابراین آنکه رشک می برد، می گوید که اگر آنچه این مرد دارد، من هم داشتم، چنان می کردم که او انجام می دهد. دیگری فردی است که خداوند متعال مالی به او بخشیده است و او در راه خداوند انفاق می کند و آنکس که رشک می برد، می گوید: اگر مانند آنچه به این فرد عنایت شده، به من عنایت شود من هم همان کار را می کردم. (صحیح بخاری / حدیث شماره 6974)

منبع : برگرفته از کلاس های کاک صلاح الدین سجادی (استاد حفظ مرکز حفظ قرآن شهرستان روانسر در سال های اخیر)


  • دانلود فیلم